Indiaherald Group of Publishers P LIMITED

X
close save
crop image
x
TM
Sun, Feb 17, 2019 | Last Updated 11:12 am IST

Menu &Sections

Search

Karnataka Elections 2018: Complete List of Winners

Karnataka Elections 2018: Complete List of Winners
Karnataka Elections 2018: Complete List of Winners
http://apherald-nkywabj.stackpathdns.com/images/appleiconAPH72x72.png apherald.com
Karnataka Votings happened in a single phase on May 12th and it saw a record voter turn out of 72.13%. The results have been announced and BJP has totally decimated the Congress in the elections. The full list of candidates who won the elections are listed below,

Karnataka Elections 2018: Complete List of Winners

Karnataka election results 2018 live updates: Complete list of all winners results:


  1. Malleshwaram (Bengaluru) Candidates BJP: Dr Ashwath Narayan CN WINNER Congress: Kengal Shreepadarenu LOSES JD(S): Madhusudan N LOSES 


2.    Yelahanka (Bengaluru) Candidates BJP: S.R Viswanath LEADING Congress: M N Gopalakrishna TRAILING JD(S): Hanumanathegowda  TRAILING


3. Hebbal (Bengaluru) Candidates BJP: Y.A Narayanaswamy LEADING Congress: B S Suresh TRAILING JD(S): Hanumanthegowda TRAILING AAP: Raghavendra Thani TRAILING


4. Rajaji Nagar (Bengaluru) Candidates BJP: S Suresh Kumar LEADING Congress: Padmavathi TRAILING JD(S): Krishnamurthy TRAILING AAP: Raghavendra Thani TRAILING


5. Mahalakshmi Layout (Bengaluru) Candidates BJP: N L Narendrababu TRAILING Congress: H S Manjunath TRAILING JD(S): Gopalaiah K LEADING


6. Vijay Nagar (Bengaluru) Candidates BJP: H Ravindra LEADING Congress: M. Krishnappa TRAILING JD(S): Paramashiva N E TRAILING


7. Govindraj Nagar (Bengaluru) Candidates BJP: V Somanna LEADING Congress: Priyakrishna TRAILING JD(S): A Nagendra Prasad TRAILING


8. Padmanaba Nagar (Bengaluru) Candidates: BJP: R Ashoka LEADING Congress: M Shrinivas TRAILING JD(S): Gopala TRAILING


9. Basavanagudi (Bengaluru) Candidates BJP: Ravi Subramanya L.A. Congress: M Boregowda JD(S): Bagegowda AAP: S.G. Seetharam


10. Dasarahalli (Bengaluru) Candidates BJP: S Muniraju TRAILING Congress: P N Krishnamurthy TRAILING JD(S): Manjunath LEADING


11. Bommanahalli (Bengaluru) Candidates BJP: Sathish Reddy M LEADING Congress: Smt Sushma Rajgopal Reddy TRAILING JD(S): TR Prasad Gowda TRAILING


12. K.R. Puram (Bengaluru) Candidates BJP: Nandish Reddy TRAILING Congress: B A Basavaraj LEADING JD(S): Gopal TRAILING AAP: Lingaraja Urs TRAILING


13. Bengaluru (South) Candidates BJP: M. Krishnappa Congress: R K Ramesh JD(S): Prabhakara Reddy


14. Chickpet (Bengaluru) Candidates BJP: Uday Garudachar LEADING Congress: R V Devaraj TRAILING JD(S): Hemachandra Sagar TRAILING


15. Yeshvanthapura (Bengaluru) Candidates BJP: Jaggesh TRAILING Congress:  S.T. Somashekar TRAILING JD(S): T.N Javarayi Gowda LEADING


16. Shanti Nagar (Bengaluru) Candidates BJP: Vasudeva Murthy TRAILING Congress: N.A. Haris LEADING JD(S): Shridhar Reddy TRAILING AAP: Renuka Vishwanathan TRAILING


17. Mahadevapura (Bengaluru) Candidates BJP: Aravind Limbavali LEADING Congress: A.C. Srinivasa TRAILING JD(S): Satish TRAILING


18. Chamrajpet (Bengaluru) Candidates BJP: M Lakshminarayana TRAILING Congress: B.Z Zameer Ahmed LEADING JD(S): Altaf Khan TRAILING


19. Varuna (Mysuru) Candidates BJP: Thotadappa Basavaraju TRAILING Congress: Dr. Yatindra Siddaramaiah LEADING JD(S): Abhishek TRAILING


20. Chamundeshwari (Mysuru) Candidates BJP: S R Gopalrao LOSES Congress: Siddaramaiah LOSES JD(S):  G.T. Deve Gowda WINNER


21. Chamaraja (Mysuru) Candidates BJP: Nagendra LEADING Congress: Vasu TRAILING JD(S): Prof. Rangappa TRAILING AAP: Malavika Gubbivani TRAILING


22. Krishnaraja  (Mysuru) Candidates BJP: S.A. Ramadas Congress: M.K. Somashekar JD(S): Mallesh


23. Krishnarajanagara (Mysuru) Candidates BJP: H G Shwetha Gopala TRAILING Congress: Ravishankar TRAILING JD(S): S.R. Mahesh LEADING


24.  Hunasuru (Mysuru) Candidates BJP: J S Rameshkumar TRAILING Congress: H.P. Manjunath TRAILING JD(S): A.H. Vishwanath LEADING


25. Narasimharaja (Mysuru) Candidates BJP: S Satheesh LOSES Congress: Tanveer Sait WINNER JD(S): Abdullah LOSES


26. Nanjangud (Mysuru) Candidates BJP:  Harshavardhan LEADING Congress: Kalale N Keshava Murthy TRAILING JD(S): Dayanandamurthy TRAILING


27. T.Narasipur    (Mysuru) Candidates BJP: Shankar TRAILING Congress: Dr. H.C. Mahadevappa TRAILING JD(S): Ashvin Kumar LEADING


28. Sullia (Dakshina Kannada) Candidates Candidates BJP: Angara S WINNER Congress: Dr. B Raghu LOSES JD(S): Raghu LOSES


29. Bantvala (Dakshina Kannada) Candidates BJP: U Rajesh Naik WINNER Congress: B. Ramanatha Rai LOSES JD(S): IC Kaildas Gowda LOSES


30. Puttur (Dakshina Kannada) Candidates BJP: Sanjeev Mattandoor LEADING Congress: Smt. Shakuntala Shetty TRAILING 


31. Belthangady (Dakshina Kannada) Candidates BJP: Harish Poonja WINNER Congress: K Vasantha Bangera LOSES JD(S): Sumathi S Hegde LOSES


32. Mangaluru North Candidates BJP: Dr. Bharath Shetty WINNERCongress: Mohiuddin Bava LOSES


33. Mangaluru South Candidates BJP: D Vedavyasa Kamath WINNER Congress: J R Lobo LOSES JD(S): Rathnakar Suvarna LOSES


34. Moodabidri Candidates BJP: Umanath Kotian WINNERCongress: K Abhayachandra Jain LOSES JD(S): Jeevan Krishna Shetty LOSES


35. Mangaluru Candidates BJP: Santosh Kumar Rai LOSES Congress:  U.T. Khader WINNER JD(S): K Ashraf LOSES 


36. Bidar Candidates BJP: Suryakantha Nagamarapalli TRAILING Congress: Raheem Khan LEADING JD(S): Marsandra Muniyappa TRAILING


37. Bidar South Candidates BJP: Dr. Shylendra Beladale TRAILING Congress: Ashok Kheny TRAILING JD(S): Bandeppa Kashampur LEADING


38. Aurad (Bidar) Candidates BJP: Prabhu Chauhan LEADING Congress: Vijay Kumar TRAILING JD(S): Dhaanaji Patil TRAILING


39. Bhalki (Bidar) Candidates BJP: D.K. Siddarama Congress: Eshwara Khandre JD(S): Prakash Khandre


40. Humnabad (Bidar) Candidates BJP: Subhash Kallur TRAILING Congress: Rajashekar B Patil LEADING JD(S): Naseemoddin N Patel TRAILING


41. Yadgir Candidates BJP: Venkata Reddy Mudnal LEADING Congress: Dr. A B Maalaka Reddy TRAILING JD(S): A C Kadalur TRAILING


42. Gurmitkal (Yadgiri) Candidates BJP: Saibanna Borbanda TRAILING Congress: Baaburao Chinchanasur TRAILING JD(S): Naganagowda Kandakura LEADING


43. Shorapur (Yadgiri) Candidates BJP: Narasimha Nayak (Raju Gouda) LEADING Congress: Raja Venkatappa Naik TRAILING JD(S): Raju Krishna Naik TRAILING


44. Shahapur (Yadgiri) Candidates BJP: Guru Patil Shiraval TRAILING Congress: Sharana Basappa Darshanapur LEADING JD(S): Amin Reddy TRAILING


45. Kalaburgi North Candidates BJP: Chandrakant B Patil LEADING Congress: Smt. K Fatima w/o Qamarul Islam TRAILING JD(S): Nisar Usthad TRAILING


46. Kalaburgi South Candidates BJP: Dattatreya C. Patil Revoor LEADING Congress: AllamPrabhu Patil TRAILING JD(S): Basavaraj Diggavi TRAILING


47. Kalaburgi Rural Candidates BJP:  Basawaraj Mattimud LEADING Congress: Vijaykumar s/o Ramakrishna TRAILING JD(S): Revu Naik Belamagi TRAILING


48. Afzalpur (Kalaburgi) Candidates BJP: Mallikayya Venkayya Guttedar LEADING Congress: M Y Patil TRAILING JD(S): Raju Gouda Revoor TRAILING


49. Jevargi (Kalaburgi) Candidates BJP: Doddappagowda Patil Naribola TRAILING Congress: Ajay Dharam Singh LEADING JD(S): Kedarlingaiah Hiremath TRAILING


50. Chincholi (Kalaburgi) Candidates BJP: Sunil Valyapure TRAILING Congress: Dr. Umesh G Jadav LEADING JD(S): Sushilabai TRAILING


51. Chittapur (Kalaburgi) Candidates BJP: Valmiki Nayak TRAILING Congress: Priyank M Kharge LEADING BSP: Devaraja V K TRAILING


52. Sedam (Kalaburgi) Candidates BJP: Rajkumar Patil Telkoora LEADING Congress: Dr Sharanprakash Rudrappa Patil TRAILING JD(S): Sunita Mahanthesh Talawar TRAILING


53. Alanda (Kalaburgi) Candidates BJP: Subhash Guttedar LEADING Congress: B.R. Patil TRAILING JD(S): Suryakanth Kurali TRAILING


54. Raichur Candidates BJP: Dr. Shivaraj Patil S LEADING Congress: Syed Yaseen TRAILING JD(S): Mahanthesh Patil TRAILING


55. Raichur Rural Candidates BJP: Thipparaju TRAILING Congress: Basanagouda LEADING JD(S): Ravi Patil TRAILING 


56. Lingsugur (Raichur) Candidates BJP: Manappa Vajjal TRAILING Congress: Durgappa Hoolagere LEADING JD(S): Siddu Bandi TRAILING


57. Sindhanur (Raichur) Candidates BJP: Kolla Sheshagiri Rao Congress: Hampanagoud Badarli JD(S): Nadagouda


58. Devadurga (Raichur) Candidates BJP: Shivanagowda Naik LEADING Congress: Rajashekar Nayak TRAILING JD(S): Venkatesh Poojary TRAILING


59. Maski (Raichur) Candidates BJP: Basavanagouda Turavihal LEADING Congress: Pratapgouda Patil TRAILING JD(S): Raja Somanath Naik TRAILING


60. Koppal Candidates BJP: Amaresh Sanganna Karadi TRAILING Congress: Raghavendra K Hitnal LEADING JD(S): K M Syed TRAILING


61. Kushtagi (Koppal) Candidates BJP: Doddanagouda Hanamagouda Patil TRAILING Congress: Amaregouda L Patil Bayyapur LEADING JD(S): Neeravari TRAILING


62. Gangawati (Koppal) Candidates BJP: Paranna Munavalli LEADING Congress: Iqbal Ansari TRAILING JD(S): Kariyanna Sangati TRAILING AAP: Sharanappa Sajjihola TRAILING


63. Yelburga (Koppal) Candidates BJP: Halappa Basappa Achar LEADING Congress: Basavaraj Rayareddy TRAILING JD(S): Veerannagouda Police Patil TRAILING


64. Kanakagiri (Koppal) Candidates BJP: Basavaraj Dadesugoor LEADING Congress: Shivaraj Sangappa Tangadagi TRAILING JD(S): Manjula D M Ravi TRAILING


65. Bellary City Candidates BJP: G. Somashekar Reddy Congress: Anil H Lad JD(S): Mohammad Iqbal


66. Bellary Rural Candidates BJP: Sanna Fakirappa Congress: B Nagendra JD(S): D Ramesh


67. Siruguppa (Bellary) Candidates BJP: M.S. Somalingappa LEADING Congress: Murali Krishna TRAILING JD(S): Hosamane B Maruthi TRAILING


68. Kampli (Bellary) Candidates BJP: T.H. Suresh Babu TRAILING Congress: J N Ganesh LEADING JD(S): K Raghavendra TRAILING


69. Vijayanagara (Bellary) Candidates BJP: Gaviyappa TRAILING Congress: Anand Singh LEADING JD(S): Deepak Singh TRAILING


70. Hagaribommanahalli (Bellary) Candidates BJP: Nemiraj Naik TRAILING Congress: Bheemanaik LBP LEADING JD(S): Krushna Naik TRAILING


71. Huvina Hadagalli (Bellary) Candidates BJP: Chandranaik TRAILING Congress: Parameshwar Naik P T LEADING JD(S): Kayannanavara Putrappa TRAILING


72. Kudligi (Bellary) Candidates BJP: N Y Gopalkrishna LEADING Congress: Raghu Gujjal TRAILING JD(S): N T Bommanna TRAILING


73. Sanduru (Bellary) Candidates BJP: D Raghavendra TRAILING Congress: E.Tukaram LEADING JD(S): Vasanth Kumar TRAILING


74. Dharwad Candidates BJP: Amruth Desai LEADING Congress: Vinay Kulkarni TRAILING JD(S): Shrikanth TRAILING


75. Hubballi-Dharwad Central Candidates BJP: Jagadish Shettar Congress: Mahesh C Nalwad JD(S): Rajanna Koravi AAP: Santosh Naragund


76. Hubli-Dharwad West Candidates BJP: Arvind Chandrakant Bellad LEADING Congress: Mohammed Ismail Tamatgar TRAILING JD(S): No Candidate TRAILING


77. Hubli-Dharwad East Candidates BJP: Chandrashekhar Gokak TRAILING Congress: Prasad Abbayya LEADING BSP: Shobha Ballary TRAILING


78. Navalgund (Dharwad) Candidates BJP: Shankarappagouda Patil Munenakoppa LEADING Congress: Vinod K Asooti TRAILING JD(S): N.H. Konaraddi TRAILING


79. Kalghatgi (Dharwad) Candidates BJP: C M Nimbannavar LEADING Congress: Santhosh S Lad TRAILING JD(S): Ambadgatti Shivanand Rudrappa TRAILING


80. Bagalkote Candidates BJP: Veeranna Charantimata Congress: H Y Meti JD(S): Mohan Mallikarjun Jigalur 


81. Bilgi (Bagalkote) Candidates BJP: Murugesh Nirani LEADING Congress: J . T. Patil TRAILING JD(S): Kandagal Tippanna Sangappa TRAILING


82. Mudhol (Bagalkote) Candidates BJP: Govinda M Karajol LEADING Congress: Sathish Chinnappa Bandiwaddar TRAILING JD(S): Shankar N Nayak TRAILING


83. Jamkhandi (Bagalkote) Candidates BJP: Srikanth Kulkarni TRAILING Congress: Siddu B. Nyamegouda LEADING JD(S): Sadashiv Kalal TRAILING


84. Hungund (Bagalkote) Candidates BJP: Doddannagowda G Patil LEADING Congress: Vijayanand Shivashankrappa Kashappanavar TRAILING 


85. Badami (Bagalkote) Candidates BJP: B Sriramulu LOSES Congress: Siddaramaiah WINNER JD(S): Hanumantha Mavinamarad LOSES


86. Terdal (Bagalkote) Candidates BJP: Siddu Savadi LEADING Congress: Smt. Umashree TRAILING JD(S): Basavaraju Kannur TRAILING


87. Haveri Candidates BJP: Nehru Olekar LEADING Congress: Rudrappa Manappa Lamani TRAILING JD(S): Sanjay Dange TRAILING


88. Hangal (Haveri) Candidates BJP: C.M. Udasi LEADING Congress: Mane Srinivas TRAILING JD(S): Bommanahalli Babu TRAILING


89. Byadgi (Haveri) Candidates BJP: Virupakshappa Ballari LEADING Congress: S R Patil TRAILING BSP: Shivabasappa Bhagannanavar TRAILING


90. Shiggaon (Haveri) Candidates BJP: Basavaraj Bommai LEADING Congress: Sayed Azeempeer S Khadri TRAILING JD(S): Ashok Bevinamarada TRAILING


91. Ranibennur (Haveri) Candidates BJP: S. Karappa TRAILING Congress: K B Koliwad TRAILING JD(S): Sripad Sahukar TRAILING Karnataka Pragnyavantha Janatha Party: R Shankar LEADING


92. Hirekerur (Haveri) Candidates BJP: U.B. Banakar TRAILING Congress: B C Patil LEADING JD(S): Siddappa TRAILING


93. Bijapur City Candidates BJP: Basangouda Patil Yatnal LEADING Congress: Abdul Hameed Mushrif TRAILING JD(S): Bellubbi Sangappa Kallappa TRAILING


94. Devar Hippargi (Vijayapura) Candidates BJP: Somanagowda Patil LEADING Congress: Bapugoud S Patil TRAILING JD(S): Bhimanagouda B Patil TRAILING


95. Sindgi (Vijayapura) Candidates BJP: Bhusanur Ramesh Balappa Congress: Sali Mallanna Ningappa JD(S): M.C Managuli


96. Basavakalyan (Bidar) Candidates BJP: Mallikarjun Sidramappa Khuba TRAILING Congress: B Narayana Rao LEADING JD(S): PGR Sindhya TRAILING AAP: Deepak Malagara TRAILING


97. Indi (Vijayapura) Candidates BJP: Dayasagar Patil TRAILING Congress: Yashavantarayagouda Viitalagouda Patil LEADING JD(S): B D Patil TRAILING


98. Basavana Bagevadi (Vijayapura) Candidates BJP: Sangaraj Desai Congress: Shivanand S Patil JD(S): Somanagouda B Patil


99. Muddebihal (Vijayapura) Candidates BJP: A S Patil Nadahalli LEADING Congress: Appaji / Channabasavaraj Shankarao Nadagoud TRAILING JD(S): Mangaladevi Shantagouda Biradar TRAILING


100. Babaleshwar (Vijayapura) Candidates BJP: Vijugowda Patil TRAILING Congress: M.B. Patil LEADING JD(S): No Candidate


101. Nagthan (Vijayapura) Candidates BJP: Gopal Govind Karjol LEADING Congress: Katakadond Vittal Dondiba TRAILING JD(S): Devanand Chauhan TRAILING


102. Udupi Candidates BJP: Raghupati Bhat LEADING Congress: Pramod Madhwaraj TRAILING JD(S): Bidthi Gangadhar Bhandari TRAILING


103. Kundapura (Udupi) Candidates BJP: Halady Srinivas Shetty LEADING Congress: Rakesh Malli TRAILING JD(S): Prakash Shetty TRAILING


104. Byndoor (Udupi) Candidates BJP: B.M. Sukumar Shetty LEADING Congress: K Gopala Poojary TRAILING JD(S): Ravi Shetty TRAILING


105. Kapu (Udupi) Candidates BJP: Lal G.R. Mendon LEADING Congress: Vinay Kumar Sorake TRAILING JD(S): Mansoor Ibrahim TRAILING


106. Karkal (Udupi) Candidates BJP: V.Sunill Kumar LEADING Congress: H Gopal Bhandary TRAILING BSP: Udaya Kumar TRAILING


107. Madikeri (Kodagu) Candidates BJP: Appachu Ranjan LEADING Congress: Chandrakala K P TRAILING JD(S): B A Jivijaya TRAILING


108. Virajpete (Kodagu) Candidates BJP: K.G. Bopaiah LEADING Congress: C S Arun Machaiah TRAILING JD(S): Sanketh Puvaiah TRAILING


109. Sir C V Raman Nagar (Bengaluru) Candidates BJP: S. Raghu LEADING Congress: Sampathraj TRAILING JD(S): P Ramesh TRAILING AAP: Mohan Dasari TRAILING


110. Shivajinagar (Bengaluru) Candidates BJP: Katta Subramanya Naidu TRAILING Congress: R Roshan Baig LEADING JD(S): Shaik Masthan Ali LEADING AAP: Ayub Khan LEADING 


111. Gandhi Nagar (Bengaluru) Candidates BJP: Sapthagiri Gowda TRAILING Congress: Dinesh Gundu Rao LEADING JD(S): Sarvodaya Narayanaswamy TRAILING


112. BTM Layout (Bengaluru) Candidates BJP: Lallesh Reddy TRAILING Congress: Ramalinga Reddy LEADING JD(S): Devadas TRAILING AAP: M.C. Abbas TRAILING


113. Heggadadevankote (Mysuru) Candidates BJP: Siddaraju TRAILING Congress: Anil Kumar C LEADING JD(S): Chikkana TRAILING


114. Periyapatna (Mysuru) Candidates BJP: S Manjunath TRAILING Congress: K Venkatesh TRAILING JD(S): Mahadeva LEADING


115. Nippani (Belagavi) Candidates BJP: Jolle Shashikala Annasaheb LEADING Congress: Kakasaheb Patil TRAILING BSP: Kamat Ramesh Ishwar TRAILING


116.  Chikkodi-Sadalaga (Belagavi) Candidates BJP: Sri Annasaheb Jolle TRAILING Congress: Ganesh Hukkeri LEADING BSP: Sadashivappa Maruthi Walke TRAILING


117. Athani (Belagavi) Candidates BJP: Laxman Savadi TRAILING Congress: Mahesh Eranagouda Kumatalli LEADING JD(S): Girish Buthale TRAILING


118. Kagwad (Belagavi) Candidates BJP: Bharamgouda H Kage TRAILING Congress: Shrimantha Balasaheb Patil LEADING JD(S): Kallappa Mangennavar TRAILING AAP: Bala Saheba Rao TRAILING


119.    Kudachi (Belagavi) Candidates BJP: P. Rajeev LEADING Congress: Amit Shama Ghatge TRAILING JD(S): Aihole Rajendra Annappa TRAILING


120. Raybag (Belagavi) Candidates BJP: Aihole Duryodhan Mahalingappa LEADING Congress: Pradeep Kumar Malagi TRAILING BSP: Dr. Rajeev Kamble TRAILING


121. Hukkeri (Belagavi) Candidates BJP: Umesh Vishwanath Kalti LEADING Congress: A B Patil TRAILING JD(S): M B Patil TRAILING 


122. Arabhavi (Belagavi) Candidates BJP: Balachandra Laxmanrao Jarkiholi LEADING Congress: Aravind Mahadev Rao Dalwai TRAILING JD(S): Bhimappa Gundappa Gadad TRAILING 


123. Gokak (Belagavi) Candidates BJP: Ashok Pujari Congress: Ramesh Laxmanrao Jarkiholi JD(S): Kareppa Lakkappa Talewar


124. Yemkanmardi (Belagavi) Candidates BJP: Maruthi Astagi TRAILING Congress: Satish Laxmanarao Jarakiholi LEADING JD(S): Shankar Bharama Gasti TRAILING


125. Belagavi North Candidates BJP: Anil S Benake Congress: Fairoz Nuruddin Saith JD(S): Ashfaq Ahmed Madaki


126. Belagavi South Candidates BJP: Abhay Patil Congress: M D Laxmanrao Narayana JD(S): Changadev Kugaji


127. Belagavi Rural Candidates BJP: Sanjay B Patil Congress: Lakshmi Hebbalkar JD(S): Shivanagouda Patil


128. Khanapur (Belagavi) Candidates BJP: Vital Halagekar TRAILING Congress: Anjali Nimbalkar LEADING JD(S): Bagwan Nasiir Papulsab TRAILING


129. Kittur (Belagavi) Candidates BJP: Dodda Goudar Mahantesh Basavantaray LEADING Congress: Inamadar Danappagouda Basanagouda TRAILING JD(S): Marihal Suresh Shivarudrappa TRAILING


130. Bailhongal (Belagavi) Candidates BJP: Dr.Vishwanatha Patil Congress: Mahantesh S Koujalagi JD(S): Shankar Malagi


131. Saundatti (Belagavi) Candidates BJP: Anand Alias Vishwanath Chandrashekhar Mamani Congress: Vishwas Vaidya JD(S): Doddagouda Fakirgouda Patil


132. Ramdurg (Belagavi) Candidates BJP: Mahadevappa S Yadwad LEADING Congress: Ashok Mahadevappa Pattan TRAILING JD(S): Javeedsab M TRAILING


133. Manvi (Raichur) Candidates BJP: Sharanappa K Gudadinni TRAILING Congress: G Hampayya Nayak TRAILING JD(S): Raja Venkatappa Naik LEADING


134. Shirahatti (Gadag) Candidates BJP: Ramanna Lamani LEADING Congress: Doddamani Ramakrishna Shiddalingappa TRAILING BSP: Chandrakanth Subhas Kadrolli TRAILING


135. Ron (Gadag) Candidates BJP: Kalakappa Bandi LEADING Congress: Gurupadagouda Sanganagouda Patil TRAILING JD(S): Doddameti Ravindranath Jambunath TRAILING


136. Nargund (Gadag) Candidates BJP: C C Patil LEADING Congress: B R Yavagal TRAILING JD(S): Girish I Patil TRAILING 


137.  Kundgol (Dharwad) Candidates BJP: Chikkanagoudra Ishwargoud Congress: Channabasappa Sathyappa Shivalli JD(S): Mallikarjuna Akki


138. Haliyal (Uttara Kannada) Candidates BJP: Sunil Hegde TRAILING Congress: R.V Deshpande LEADING JD(S): K R Ramesh LEADING


139. Karwar (Uttara Kannada) Candidates BJP: Roopali Naik LEADING Congress: Santeesh Sail Krishna TRAILING JD(S): Anand Asnotikar TRAILING


140. Kumta (Uttara Kannada) Candidates BJP: Dinakar Keshav Shetty LEADING Congress: Smt. Sharada Mohan Shetty TRAILING JD(S): Pradeep Naik TRAILING


141. Bhatkal (Uttara Kannada) Candidates BJP: Sunil Naik Congress: Mankala Subba Vaidya JD(S): No Candidate


142. Sirsi (Uttara Kannada) Candidates BJP: Vishweshwar Hegde Kageri LEADING Congress: Bhimanna Naik TRAILING JD(S): Sashibhushan Hegde TRAILING


143. Yellapur (Uttara Kannada) Candidates BJP: V S Patil LEADING Congress: Arbail Hebbar Shivaram TRAILING JD(S): Ravindra Naik TRAILING


144. Molakalmuru (Chitradurga) Candidates BJP: B Sriramulu WINNER Congress: Dr. B Yogesha Babu LOSES JD(S): Yetinhatti Goudaru LOSES


145. Challakere (Chitradurga) Candidates BJP:  K T Kumaraswamy TRAILING Congress: T Raghumurthy LEADING JD(S): Raveesh TRAILING


146. Chitradurga Candidates BJP: G.H.Thippareddy LEADING Congress: Dr. H A Shanmukhappa TRAILING JD(S): K C Veerendra TRAILING


147. Hiriyur (Chitradurga) Candidates Present MLA: D Sudhakar (INC) TRAILING BJP: Poornima Srinivas LEADING JD(S): Yeshodar TRAILING


148. Hosadurga (Chitradurga) Candidates BJP: Gulihati D Shekhar LEADING Congress: B G Govindappa TRAILING JD(S): Shashikumar TRAILING


149. Hosapete (Bellary) Candidates BJP: Anand Singh Congress: JD(S): Gaviyappa 


150. Holalkere (Chitradurga) Candidates BJP:  M Chandrappa LEADING Congress: H Anjaneya TRAILING JD(S): Srinivas Gadige TRAILING


151. Jagalur (Davanagere) Candidates BJP: S V Ramachandra LEADING Congress: H P Rajesh TRAILING JD(S): Devendrappa B TRAILING


152. Harapanahalli  (Davanagere) Candidates BJP: Karunakara Reddy LEADING Congress: M P Ravindra TRAILING JD(S): Arasikere N Kotresh TRAILING


153. Harihar (Davanagere) Candidates BJP: B P Harish TRAILING Congress: S Ramappa LEADING JD(S): H.S. Shivashankar TRAILING


154. Davanagere North Candidates BJP: S A Ravindranath LEADING Congress: S S Mallikarjuna TRAILING JD(S): Ananda M TRAILING


155. Davanagere South Candidates BJP: Yashavantha Rao Jadhav TRAILING Congress: Shamanur Shivashankarappa LEADING JD(S): Amanulla Khan J TRAILING AAP: K.S. Raghavendra TRAILING


156. Mayakonda (Davanagere) Candidates BJP: Prof. Linganna LEADING Congress: K S Basavaraja TRAILING JD(S): Shila Naik TRAILING


157. Channagiri (Davanagere) Candidates BJP: Madalu Virupakshappa LEADING Congress: Vadnal Rajanna TRAILING JD(S): Hudigere Ramesh TRAILING


158. Honnali (Davanagere) Candidates BJP:  M P Renukacharya LEADING Congress: D G Shantana Gouda TRAILING BSP: Kathari Sathyanarayana Rao TRAILING


159.    Shivamogga Rural Candidates BJP: Ashok Naik LEADING Congress: Dr. S K Sreenivas Kariyanna TRAILING JD(S): Sharada Pooryanaik TRAILING


160. Bhadravati (Shivamogga) Candidates BJP: Praveen Patel G R Congress: B K Sangameshwara JD(S): Appaji. M.J AAP: Ravikumar 


161. Shivamogga Candidates BJP: K S Eshwarappa LEADING Congress: K.B. Prasanna Kumar TRAILING JD(S): Niranjan TRAILING


162. Tirthahalli (Shivamogga) Candidates BJP: Araga Jnanendra WINNER Congress: Kimmane Ratnakar LOSES JD(S): Manjunatha Gowda LOSES


163. Shikaripura (Shivamogga) Candidates BJP: B.S. Yeddyurappa WINNER Congress: G B Malatesh LOSES JD(S): H. Balegar LOSES AAP: Chandrakanth S Revannakar LOSES


164. Sorab (Shivamogga) Candidates BJP: Kumar Bangarappa LEADING Congress: Raju M Tallur TRAILING JD(S): S.Madhu Bangarappa TRAILING


165.  Sagar (Shivamogga) Candidates BJP: Haratalu Halappa LEADING Congress: Kagodu Thimmappa TRAILING JD(S): M B GirishGowda TRAILING


166.  Sringeri (Chikkamagaluru) Candidates BJP: D.N. Jeevaraj TRAILING Congress: Rajegowda LEADING JD(S): Venkatesh Govinde Gowda TRAILING


167. Mudigere (Chikkamagaluru) Candidates BJP: M P Kumaraswamy LEADING Congress: Motamma TRAILING JD(S): B.B. Ningaiah TRAILING


168. Chikmagalur Candidates BJP: C T Ravi LEADING Congress: B L Shankar TRAILING JD(S): Harish TRAILING


169. Tarikere (Chikkamagaluru) Candidates BJP: D S Suresh LEADING Congress: SM Nagaraju TRAILING JD(S): Shivashankarappa TRAILING


170. Kadur (Chikkamagaluru) Candidates BJP: Belli Prakash LEADING Congress: K S Anand TRAILING JD(S): Y.S.V.Datta TRAILING


171. Chiknayakanhalli (Tumakuru) Candidates BJP: J C Madhuswamy LEADING Congress: Santhosh Jayachandra TRAILING JD(S): C.B.Suresh Babu TRAILING


172. Tiptur (Tumakuru) Candidates BJP: B C Nagesh LEADING Congress: K Shadakshari TRAILING JD(S): Lokeshwar TRAILING


173. Turuvekere (Tumakuru) Candidates BJP: Masale Jayaram LEADING Congress: Rangappa T Chowdry TRAILING JD(S): M.T.Krishnappa TRAILING


174.  Kunigal (Tumakuru) Candidates BJP: Krishna Kumar TRAILING Congress: Dr. H D Ranganath LEADING JD(S): D.Nagarajaiah TRAILING


175. Tumkur City Candidates BJP: G B Jyothi Ganesh TRAILING Congress: Dr Rafeeq Ahmed S TRAILING JD(S): Govindaraju LEADING


176. Tumkur Rural Candidates BJP: B.Suresh Gowda LEADING Congress: R S Ravikumar TRAILING JD(S): Gowrishankar TRAILING


177. Koratagere (Tumakuru) Candidates BJP: Y Huchaiah Congress: Dr. G Parameshwar JD(S): Sudhakara Lal P.R


178. Gubbi (Tumakuru) Candidates BJP: Bettaswamy TRAILING Congress: Kumar K TRAILING JD(S):  S R Shrinivas (Vasu) LEADING


179. Sira (Tumakuru) Candidates BJP: S R Gowda Congress: T B Jayachandra JD(S): Satyanarayana


180. Pavagada (Tumakuru) Candidates BJP: G V Balaram TRAILING Congress: Venkataramanappa TRAILING JD(S): K.M. Thimmarayappa LEADING


181. Madhugiri (Tumakuru) Candidates BJP: Ramesh Reddy TRAILING Congress: K.N. Rajanna TRAILING JD(S): Veerabhadraiah LEADING


182. Gauribidanur (Kolar) Candidates BJP: K Jaipal Reddy TRAILING Congress: N H Shivashankara Reddy LEADING JD(S): C R Narasimhamurthy TRAILING


183. Bagepalli (Chikkaballapur) Candidates BJP: Saikumar Congress: S N Subbareddy JD(S): C R Manohar


184. Chikkaballapur Candidates BJP: Dr. Manjunath TRAILING Congress: Dr. K Sudhakar LEADING JD(S): Bacche Gowda TRAILING


185. Sidlaghatta (Chikkaballapur) Candidates BJP: Suresh H TRAILING Congress: V Muniappa LEADING JD(S): B N Ravikumar TRAILING


186. Chintamani (Chikkaballapur) Candidates BJP: Naa Shankar TRAILING Congress: Smt. Vani Krishnareddy TRAILING JD(S): J K Krishnareddy LEADING


187. Srinivaspur (Kolar) Candidates BJP: Venugopal K N Congress: K.R. Ramesh Kumar JD(S): Venkata Shivareddy


188. Mulbagal (Kolar) Candidates BJP: Amaresh TRAILING JD(S): Samruddhi Manjunath LEADING


189. Kolar Gold Field (Kolar) Candidates BJP: Ashwini Sampangi TRAILING Congress: Smt. Roopa Sasidhar LEADING JD(S): Backthavachalam TRAILING


190. Bangarapet (Kolar) Candidates BJP: B P Venkatamuniyappa Congress: Narayanaswamy K.M JD(S): Mallesh


191. Kolar Candidates BJP: Om Shaktichalapathi TRAILING Congress: Syed Zameer Pasha TRAILING JD(S): K Shrinivas Gowda LEADING


192. Malur (Kolar) Candidates BJP: S N Krishnaiah Shetty TRAILING Congress: K Y Nanjegowda LEADING JD(S): K S Manjunathgowda TRAILING


193. Hosakote (Bengaluru) Candidates BJP: Sharath Bacchegowda TRAILING Congress: M.T.B. Nagaraj LEADING JD(S): Krishnamurthy R TRAILING


194. Devanahalli (Bengaluru) BJP: A K P Nagesh TRAILING Congress: Venkataswamy TRAILING JD(S): Nisarga Narayanaswamy L N LEADING


195. Doddaballapura (Bengaluru) Candidates BJP: J Narasimha Swamy TRAILING Congress: T Venkataramanaiah LEADING JD(S): Munegowda TRAILING


196. Nelamangala (Bengaluru) Candidates BJP: M V Nagaraju Congress: R Narayanaswamy JD(S): Dr K Srinivasamurthy


197. Magadi (Ramanagara) Candidates BJP: Hanumantharaju TRAILING Congress:  H.C.Balakrishna TRAILING JD(S): A Manjunath LEADING


198. Ramanagaram Candidates BJP: Leelavathi LOSES Congress: H A Iqbal Hussain LOSES JD(S): HD Kumaraswamy WINNER


199. Kanakapura  (Ramanagara) Candidates BJP: Nandini Gowda TRAILING Congress: D.K. Shivakumar LEADING JD(S): Narayana Gowda TRAILING


200. Channapatna (Ramanagara) Candidates BJP: C P Yogeeshwara LOSES Congress: H M Revanna LOSES JD(S): HD Kumaraswamy WINNER


201. Malavalli (Mandya) Candidates BJP: B Somashekhar TRAILING Congress: P.M.Narendra Swamy TRAILING JD(S): Dr. K Annadani LEADING


202. Maddur (Mandya) Candidates BJP: Maddur Sathisha TRAILING Congress: G M Madhu TRAILING JD(S): D.C.Thammanna LEADING


203. Melukote (Mandya) Candidates BJP: Sundahalli Somashekara TRAILING JD(S): C.S. Puttaraju LEADING


204. Mandya Candidates BJP: N Shivanna TRAILING Congress: Ravikumar Gowda TRAILING JD(S): M Srinivas LEADING


205. Nagamangala (Mandya) Candidates BJP: Parthasarathy Gowda TRAILING Congress: N.Chaluvarayaswamy TRAILING JD(S): Suresh Gowda LEADING


206. Krishnarajapete (Mandya) Candidates BJP: B C Manju TRAILING Congress: K B Chandra Shekar TRAILING JD(S): Narayanagowda LEADING


207. Shravanabelagola (Hassan) Candidates BJP: Shivananjegowda TRAILING Congress: C S Puttegowda TRAILING JD(S): C.N .Balakrishna LEADING


208. Arsikere (Hassan) Candidates BJP: G Mariswamy TRAILING Congress: G B Shashidhara TRAILING JD(S): K.M.Shivalinge Gowda LEADING 


209. Belur (Hassan) Candidates BJP: HK Suresh Congress: Smt. Kirtana Rudra Gowda JD(S): Lingesh


210. Hassan Candidates BJP: Preetham J Gowda LEADING Congress: H.K. Mahesh TRAILING JD(S): H.S.Prakash TRAILING


211. Holenarasipur (Hassan) Candidates BJP: M N Raju TRAILING Congress: Manjegowda TRAILING JD(S): H.D Revanna LEADING


212. Arkalgudu (Hassan) Candidates BJP: H Yoga Ramesh Congress: Manju A JD(S): A T Ramaswamy


213. Sakleshpur (Hassan) Candidates BJP: Narve Somashekhar LEADING Congress: Siddhaiah TRAILING JD(S): H. K. Kumaraswamy TRAILING


214. Hanur (Chamarajanagar) Candidates BJP: Dr. Preethan Nagappa TRAILING Congress: R. Narendra LEADING JD(S): Manjunatha M R TRAILING


215. Kollegal (Chamarajanagar) Candidates BJP: G N Nanjunda Swamy LOSES Congress: A R Krishnamurthy LOSES BSP: N Mahesh WINNER


216. Chamarajanagar Candidates BJP: Prof Mallikarjunappa LOSES Congress: Puttaranga Shetty WINNER BSP: Mallikarjuna Swamy LOSES


217. Gundlupet (Chamarajanagar) Candidates BJP: H S Niranjankumar LEADING Congress: Dr. M C Mohan Kumari TRAILING BSP: S Guruprasad TRAILING


218. Shrirangapattana (Mandya) Candidates BJP: Nanjunde Gowda TRAILING Congress: Ramesh Babu Bandisiddegowda TRAILING JD(S): Ravindra Shrikantaiah LEADING


219. Sarvagnanagar (Bengaluru) Candidates BJP: M N Reddy TRAILING Congress: K.J. George LEADING JD(S): Anwar Ali TRAILING AAP: Pruthvi Reddy TRAILING


220. Pulakeshinagar (Bengaluru) Candidates BJP: Susheela Devaraj TRAILING Congress: Akhanda Srinivas Murthy.R LEADING JD(S): B Prasanna Kumar TRAILING AAP: Siddalingaiah TRAILING


221. Byatarayanapura (Bengaluru) Candidates BJP: A Ravi LEADING Congress: Krishna Byre Gowda TRAILING JD(S): T.G. Chandra TRAILING


222. Anekal (Bengaluru) Candidates BJP: Narayana Swamy LEADING Congress: Shivanna B TRAILING JD(S): G Shrinivas TRAILING

Karnataka Elections 2018: Complete List of Winners
5/ 5 - (1 votes)
Add To Favourite
More from author
About the author

Nanotechnology Degree Holder. Movie Geek. Crazy about comics and cartoons. Hardcore Cricket Lover. Photoshop Professional